Endodoncja

Często zgłaszają się do nas pacjenci z brakami w uzębieniu. Z wywiadu medycznego wynika, że zęby te zostały usunięte z powodu ostrych stanów zapalnych, bólu, zbierającej się ropy, torbieli w okolicy wierzchołków korzeni. Równie często zęby usuwane są po nieudanej próbie leczenia przewodowego ze względu na zakrzywione lub niedrożne kanały. Dysponując odpowiednim, specjalistycznym sprzętem można uratować takie zęby. I wbrew pozorom nie wymaga to wielu wizyt w gabinecie. W naszej klinice leczenie endodontyczne przeprowadzane jest na jednej wizycie!

Podstawową przyczyną stanów zapalnych w okolicy wierzchołków korzeni są bakterie pozostające w kanałach korzeniowych. Głównym celem leczenia przewodowego jest udrożnienie wszystkich kanałów, usunięcie z nich bakterii oraz szczelne wypełnienie. Wykorzystując sterowany elektronicznie mikroskop operacyjny Zeiss Pro Ergo jesteśmy w stanie wyjątkowo dokładne oczyścić kanały z bakterii. 20-krotne powiększenie obrazu uzyskane dzięki mikroskopii zapewnia precyzję i pozwala dostrzec istotne dla powodzenia leczenia szczegóły. Możliwe jest skuteczne odnalezienie dodatkowych kanałów, wyczyszczenie kanałów niedrożnych i mocno zakrzywionych. Istotna jest również szczegółowa diagnostyka. Przed, w trakcie i po zakończeniu leczenia standardowo wykonujemy cyfrowe zdjęcia rentgenowskie aparatem Gendex. Radiowizjografia umożliwia kontrolę każdego etapu procedury. Dawka promieniowania wysyłana przez aparaty cyfrowe jest minimalna i bezpieczna dla zdrowia pacjenta.

System kanałów korzeniowych jest bardzo rozbudowany, dlatego mechaniczne oczyszczanie jest niewystarczające. Podczas leczenia stosujemy ozon o silnych właściwościach bakteriobójczych. Dezynfekujący gaz dociera w najdrobniejsze szczeliny i kanaliki złożonego systemu kanałów. Bezpośrednio przed wypełnieniem stosowany jest każdorazowo preparat Nanocare Plus. Płyn zawiera srebro i złoto o udowodnionych właściwościach  przeciwgrzybicznych. Po leczeniu tym preparatem pozostające na powierzchniach kanałów trwale zabezpieczają ząb przed powtórnym zakażeniem. Dzięki zastosowaniu Nanocare bakterie, które mogą pozostać w drobnych szczelinach w postaci przetrwalników, nie są w stanie rozwinąć się i spowodować infekcji.

A co w przypadku złamania narzędzia w kanale? Dysponując mikroskopem można usunąć złamane narzędzie z kanału. Wykorzystuje się do tego m.in. ultradźwięki. W ostateczności można wykonać zabieg resekcji, który pozwoli uratować ząb.

Ból zęba bezpośrednio po leczeniu przewodowym nie jest oznaką niepowodzenia leczenia. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do dentysty, gdy stan zapalny jest w zaawansowanym stadium. Wówczas potrzeba czasu, by tkanki okołowierzchołkowe uległy regeneracji. Prawidłowo przeleczony ząb może funkcjonować przez wiele lat. Leczenie endodontyczne wykonane w naszej klinice objęte jest bezterminową gwarancją. W nielicznych przypadkach po leczeniu stan zapalny utrzymuje się i wówczas konieczne jest wykonanie zabiegu resekcji korzenia (usunięcie wierzchołka i uszczelnienie korzenia specjalnym wypełnieniem). W przypadku zębów leczonych przewodowo w naszej klinice, ewentualny zabieg resekcji wykonywany jest w ramach gwarancji nieodpłatnie.

sesja_078