Torbiel zatoki szczękowej

Zwykły, niegroźny katar trwa z reguły około 7 dni. Co jednak wtedy, kiedy po tym czasie uciążliwe dolegliwości nie mijają? Zdecydowanie warto udać się do lekarza, gdyż długotrwały katar może być oznaką znacznie poważniejszej przypadłości, niż zwykłe przeziębienie.
Jeśli katarowi towarzyszą zatokowe bóle głowy, niedrożność nosa i zatok, zatkany nos, chrapanie, czy senność i osłabienie, powinno to skłonić nas do zasięgnięcia porady… stomatologa!
Takie samopoczucie może mieć podłoże okołozębowe, a dokładniej być spowodowane przedłużającymi się schorzeniami zębów i zębodołów. W momencie, kiedy błona śluzowa w obrębie zatoki szczękowej jest w stanie zapalnym, na jej podłożu powstaje torbiel, która niesie ze sobą przykre następstwa.
Torbiel zatoki szczękowej, czyli tak zwana przestrzeń patologiczna w obrębie zatok szczękowych, składa się z kilku komór wypełnionych płynem. Jej powstanie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Mogą towarzyszyć jej długotrwałe zapalenia górnych dróg oddechowych oraz odczuwanie silnego bólu. Ponadto, nieleczone torbiele mogą stać się złośliwe. Co więcej, torbiele mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych w odległych narządach, takich jak serce, nerki, siatkówka, rogówka czy stawy.
Jak sobie z tym radzimy? W naszej klinice, obecność torbieli w zatoce szczękowej diagnozujemy przede wszystkim wykonując badanie tomografii komputerowej. Trójwymiarowe badanie pozwala nam ocenić położenie torbieli oraz zaplanować zabieg jej usunięcia tak, by był on dla pacjenta jak najmniej inwazyjny.
Niegdyś, torbiele mogły zostać usunięte tylko operacyjnie – klasycznie, bądź endoskopowo. W naszej Klinice robimy to w nowoczesny, mikroskopowy sposób, dzięki czemu leczenie nie wymaga pobytu w szpitalu i długiego czasu rekonwalescencji.
Torbiel zatoki szczękowej zatem nie jest powodem do strachu. W miejscu takim jak nasze – czyli takim, które oferuje leczenie najnowszymi metodami za pomocą nowoczesnego sprzętu, Pacjent może być pewien, że zabieg usunięcia torbieli będzie przeprowadzony bezpiecznie i nieinwazyjnie.