Wybielanie laserowe zębów

Wybielanie zębów opiera się na zastosowaniu specjalnego żelu wybielającego, który utlenia przebarwienia w zębach. Metody wybielania różnią się między sobą stężeniem aplikowanego żelu. W niektórych metodach dodatkowo stosowane są lasery lub lampy aktywujące składniki żelu.

Wybielanie laserowe zębów polega na aplikacji na zęby żelu wybielającego oraz aktywowaniu go światłem laserowym. Działanie lasera przyspiesza proces wybielania, tak więc zabieg można wykonać na jednej godzinnej wizycie w gabinecie. Efekt bieli widoczny jest bezpośrednio po zabiegu. Wadą wybielania laserowego zębów jest konieczność stosowania wysokich stężeń żelu wybielającego co zwiększa ryzyko pojawienia się nadwrażliwości. Efekt wybielania tą metodą utrzymuje się stosunkowo krótko – około 2 lat.

Alternatywą dla wybielania laserowego jest wybielanie nakładkowe. Polega ono na wykonaniu indywidualnych płytek, do których pacjent aplikuje żel wybielający i zakłada na 8-10 nocy. Żel ma niższe stężenie od tego stosowanego w gabinecie, przez co ryzyko nadwrażliwości jest mniejsze. Dłuższy proces wybielania sprawia, że efekt śnieżnej bieli utrzymuje się dłużej, przez około 5 lat.