Zapalenie okostnej zęba

Okostna to cienka, mocno unerwiona i unaczyniona tkanka pokrywająca kości szczęki i żuchwy. Odpowiedzialna jest m.in. za regenerację kości w razie jej złamania. Z racji ogromnej ilości naczyń oraz nerwów, które znajdują się we wnętrzu okostnej, każdy stan zapalny lub uraz objawiają się ogromnym bólem.

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny

Zapalenie okostnej zęba jest wynikiem stanów zapalnych rozwijających się w obrębie miazgi zęba i wokół wierzchołków korzeni. Do przyczyn powstawania zapalenia okostnej należą: długo nieleczona próchnica zębów; powikłania po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym i wyrwaniu zęba; a także długotrwałe zapalenia miazgi zęba. Objawia się bardzo silnym, trudnym do zniesienia, promieniującym bólem zęba, którego nie można uśmierzyć przy pomocy leków przeciwbólowych. Często pojawia się także opuchlizna i gorączka. Może wystąpić także problem z mówieniem i otwieraniem ust i ból zatok. Aby pozbyć się tego problemu, konieczne jest jak najszybsze odwiedzenie stomatologa.

Zapalenie okostnej zęba – jak leczyć

Leczenie zapalenia okostnej wymaga usunięcia przyczyny choroby. Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym lekarz bada stan zęba i dziąseł pod mikroskopem i wykonywane jest zdjęcie rtg. W skomplikowanych przypadkach lekarz może zalecić także wykonanie badania tomografii komputerowej. Po szczegółowej diagnostyce lekarz stomatolog ustala plan leczenia. Najczęściej w pierwszym etapie pacjentowi podawany jest antybiotyk. Leczenie za za jego pomocą wspomaga płukanie jamy ustnej szałwią lub rumiankiem, a także stosowanie zimnych okładów w miejscu opuchlizny. Antybiotykoterapia może potrwać ok. 7-14 dni. W kolejnym etapie leczenia, w zależności od postawionej diagnozy, przeprowadzane jest leczenie kanałowe zęba lub usunięcie tkwiących w kości pozostałości po usuniętym zębie.

Zapalenie okostnej zęba – zagrożenia

W przypadku nieleczonego zapalenia okostnej, istnieje ogromne ryzyko powstania ropnia podokostnowego. Oznacza to, że pod okostną powstaje zbiornik ropy, czemu towarzyszy bardzo silny, pulsujący ból oraz gorączka i ogólne osłabienie. Jeśli zapalenie okostnej rozwinie się na dużą skalę, być może konieczne będzie chirurgiczne rozwiązanie tego problemu.