Zatoki szczękowe – leczenie

Zatoki szczękowe – leczenie

Uciążliwy katar, ból głowy i ogólne słabe samopoczucie nie muszą być oznaką zwykłego przeziębienia lub alergii. Kiedy objawy nie ustępują przez dłuższy czas, warto sprawdzić, jaka jest ich przyczyna. Bardzo często okazuje się, że problem tkwi w zatokach szczękowych.

Zatoki szczękowe znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie z zębami znajdującymi się w górnej szczęce. Obszar ten obejmuje korzenie zębowe – ósemek, siódemek i szóstek) i rozciąga się aż po dno oczodołu oraz jamę nosową. Choroby jamy ustnej, w tym zaawansowana próchnica zębów oraz choroby przyzębia, może być zatem jedną z przyczyn zapalenia zatok. Może to nastąpić także w ramach powikłania po wyrwaniu zęba, a także po leczeniu kanałowym. Skomplikowana i rozłożysta budowa zatok szczękowych może niestety znacznie utrudnić usuwanie wydzieliny, która może zalegać, a w dalszym etapie prowadzić do powstania stanu zapalnego.

Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę zatok, konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, która w precyzyjny sposób pozwala na dokładną lokalizację zachodzących zmian oraz ich wielkość. Po otrzymaniu wyników badań, lekarz może szczegółowo zaplanować przebieg leczenia. Dawniej, ze względu na brak nowoczesnego sprzętu, leczenie schorzeń zatok, wymagało długiej rekonwalescencji. Obecnie jednak, w przypadku chorób zatok szczękowych można przeprowadzić leczenie w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności pobytu pacjenta w szpitalu. Jeśli lekarz zdiagnozuje zapalenie zatok szczękowych, którego podłożem jest wirus, przebieg leczenia skupiony jest głównie na zlikwidowaniu dokuczliwych objawów. Aby to osiągnąć, stosuje się głównie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomocne również są krople do nosa, które obkurczają śluzówkę oraz leki mukolityczne rozrzedzające wydzielinę. Oprócz wirusowego zapalenia zatok, do przyczyn stanu zapalnego należy także nieprawidłowa budowa zatok szczękowych. W tym przypadku konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

W naszej klinice leczymy m.in. polipy zatok szczękowych, torbiele, a także wykonujemy zabiegi podnoszenia dna zatok szczękowych w celu odbudowy tkanki kostnej dla przyszłej implantacji. Po diagnostycznym badaniu za pomocą tomografii komputerowej, lekarz szczegółowo ustala procedurę postępowania. Sam zabieg, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych mikroskopów, jest minimalnie inwazyjny. Od strony zębodołu tworzony jest mały otwór, który pozwala na oczyszczenie zatoki z tkanki, w którą wdał się stan zapalny. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, jednak na życzenie pacjenta możemy zastosować również narkozę. Po zabiegu pacjent korzysta z naświetlania laserem biostymulującym oraz z pola magnetycznego – przyspiesza to gojenie tkanek, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pobraną tkankę poddajemy ją badaniu histopatologicznemu, dzięki czemu możemy wykluczyć w niej obecność nowotworów.

Zatoki pełnią bardzo ważną rolę w organiźmie człowieka. Dzięki nim, powietrze wdychane przez nos jest ogrzewane, nawilżane i oczyszczane. Wraz z nosem, stanowią także pierwszą barierę przed wirusami i alergenami. Żaden stan zapalny nie może zostać zignorowany. Jeśli rozwinie się w zbyt dużym stopniu, a zapalenie przybieże charakter przewlekły, może przerodzić się w coś znacznie poważniejszego, jak na przykład zapalenie mózgu, zapalenie kości lub ropień.

 

Leczenie zatok szczękowych przed i po leczeniu